Apple frigiver QuickTime 7.2 (13.07.07)

Apple har frigivet QuickTime 7.2 der byder på især en meget væsentlig forbedring for brugere der ikke har købt en QuickTime Pro licens.

Apple er klar med QuickTime 7.2, en opdatering der foruden opdateringer til H.264 codecet også retter en række uspecificerede fejl og derudover byder på en både overraskende og ret epokegørende ændring i Apples QuickTime politik.

Hidtil har fuldskærms afspilning i QuickTime afspilleren kun været mulig med en QuickTime Pro licens. Trods prisen på få hundrede kroner har denne politik genereret en del negativ omtale fra især mange forbrugere, der havde svært ved at forstå hvorfor så basal en funktion skulle koste ekstra.

Nu er det så endelig slut med den manglende fuldskærms afspilning. Fra i dag er denne funktion indbygget, også i standardudgaven af QuickTime afspilleren.

Opdateringen kan hentes via Software Opdatering, eller på Apples support sider.


Hent opdateringen

Tilbage