iPhone og iPad vinder i stigende omfang indpas i organisationerne og vil – grundet den lette tilgang til arbejdsfiler og værktøjer – i fremtiden supplere den traditionelle personlige PC i organisationen. Dette stiller nye krav til den eksisterede it infrastruktur.
iPhone og iPad er iOS baserede enheder og kræver derfor en anden håndtering end det gængse it udstyr, for at kunne integreres succesfuldt i virksomhedens it infrastruktur. Medarbejdernes Exchange konti skal konfigureres korrekt, VPN forbindelse skal opsættes og forskellige certifikater er også nødvendige for at kunne tilgå servere og info systemer i organisationen. Desuden er det vigtigt med sikkerhed på så let tilgængelig enheder. En del virksomheds relevant - og måske endda fortrolig information som budgetter, præsen- tationer, forretningsplaner m.m vil være frit tilgængeligt såfremt enheden bortkommer som følge af tyveri eller lign. hvis der ikke tages højde for en sikkerhedspolitik.
Det er derfor helt nødvendigt med en løsning som kan bistå med en let konfiguration og administration af organisationens iOS enheder.
Humac tilbyder dette med vores iOS provisionerings løsning. Løsningen er baseret på TARMAC fra Equinox og er en fuld MDM (Mobile Device Management) og OTA (Over The Air) iOS løsning. Specifikt muliggør løsningen konfiguration og efterfølgende administration af medarbejdernes enheder. Det eneste brugeren skal gøre er, at gå ind på en konfigurations portal via en URL, som evt. kan lægges på organisationens intranet, og herefter indtaste sit brugernavn og password, herefter klikker bruger blot på en knap hvorefter iOS enheden bliver konfigureret med personlige indstillinger for denne bruger, sammen med de af it afdelingen pre-definerede indstillinger.
Se hvilke løsninger Humac Pro tilbyder
Tilbage



